HISTORIE ČAS
První kroky k vytvoření asociace sahají do doby, kdy se v České republice začala formovat skupina prvních shiatsu nadšenců, kteří se scházeli a sdružovali při různých domácích workshopech a seminářích. Do České republiky v té době přijížděli různí zahraniční učitelé shiatsu zprostředkovat své znalosti a vědomosti a jednotlivci zase vyjížděli za hranice ČR a pak svým kolegům předávali nabyté znalosti. Postupně vznikaly první školy a výcviky pro praktiky shiatsu, ty měli však různé přístupy ke způsobu výuky, nároky na kvalitu předávaných informací a prováděných technik.
V reakci na stoupající zájem o techniku Shiatsu a v té souvislosti vzniklou džunglí různorodých nabídek vzdělávání, které v některých případech měly pramálo společného s původní metodou Shiatsu, rostla také potřeba praktikujících shiatsu terapeutů "ochránit" tuto, na našem území, nově vznikající profesi. Zároveň bylo třeba jasně metodu oddělit od běžných masážních a wellness technik, případně dalších metod alternativní či doplňkové medicíny.
Postupně se mezi praktiky formovala myšlenka na vytvoření organizace, která by sjednocovala lidi s podobným zájmem a stanovila a sjednotila standardy a požadavky pro výkon profese shiatsu praktika a nároky na jeho vzdělání a provozování praxe. Zároveň by poskytovala prostor pro sdílení zkušeností, výměnu informací a vzájemnou podporu mezi svými členy.
K založení České asociace shiatsu došlo v dubnu 2002 v Praze. Jejími hlavními cíli v té době bylo šíření povědomí o metodě shiatsu, stanovení minimálních požadavků na vzdělání shiatsu praktika a vytvoření samostatné profese praktika shiatsu.
Velkým úspěchem a zároveň přínosem pro fungování asociace a její rozvoj, bylo připojení se k Evropské federaci shiatsu (ESF) v roce 2004.
Od svého založení se asociaci úspěšně dařilo její cíle naplňovat. ČAS vyvíjela spoustu aktivit v oblasti podpory a šíření povědomí o shiatsu v České republice. Za dobu své existence se jí podařilo uspořádat 10 výročních Dnů shiatsu a uskutečnit více jak 20 veřejných vystoupení formou článků v tisku, vystoupení v televizních programech či na jiných veřejných akcích týkajících se zdravého životního stylu. Asociaci se podařilo rozpracovat minimální požadavky na vzdělání a praxi praktika shiatsu, které stojí na stejnojmenném návrhu a doporučení ESF. Asociace se stala aktivním členem ESF a její reprezentantka byla velkým přínosem pro její fungování. Během 22 let existence měla asociace na 100 členů.