Členy fóra jsou nevládní organizace, které se zabývají širokou škálou otázek a mají členy ve všech nebo ve většině členských státech EU.
O co jde?
Fórum EU pro zdravotní politiku je určeno k setkávání organizací, jež zastupují jednotlivé účastníky působící ve zdravotnictví, s cílem zajistit, aby zdravotní strategie EU byla otevřená, transparentní a aby odpovídala veřejným zájmům. Záměrem je vytvořit prostor pro pořádání diskusí, výměnu názorů a zkušeností týkajících se celé řady témat a pomáhat při realizaci a sledování zvláštních iniciativ. Fórum EU pro zdravotní politiku se schází dvakrát ročně, obvykle v červnu a prosinci. Během těchto setkání fórum posuzuje práci EU v různých oblastech veřejného zdraví a přijímá k těmto záležitostem doporučení.
OTEVŘENÉ FÓRUM rozvíjí práci Fóra pro zdravotní politiku s větším počtem účastníků, kterých je přibližně 300. Otevřené fórum sestává z jednoho dopoledního plenárního zasedání, na které navazují tři odpolední paralelní zasedání, jež jsou vedená a pořádaná nevládními organizacemi.
Předmětem prvního otevřeného fóra dne 17. května 2004 bylo "Zdraví v rozšířené Evropě".
Zdroj: EHPF informační materiál, leden 2004
Místo pro CAM
Do jedné z odpoledních paralelních sekcí byla zařazena i CAM (Complimentary and Alternative Medicine = doplňková a alternativní medicína). Dostala se tam díky EVROPSKÉ FEDERACI SHIATSU (ESF) a EVROPSKÉ RADĚ KLASICKÉ HOMEOPATIE (ECCH), což jsou organizace snažící se mimo jiné o politické akce a legalizaci CAM. Česká asociace shiatsu je členem ESF, takže se na jejích cílech (odkaz na web ESF cíle) podílíme. V rámci tématu Zdraví v rozšířené Evropě se prezentace CAM mohla realizovat díky mluvčím z přistupujících států. Nakonec volba padla na "hlavu" České asociace shiatsu. Prezentaci připravili ve spolupráci ESF a ECCH.
Téma prezentace
CAM uzdravuje celou bytost, funguje na jiných principech než klasická medicína. Využití hlavně u dlouhodobých chronických potíží nebo u psychosomatických stavů.
Seznámení s termínem Non-conventional healthcare (NCH = nekonvenční péče o zdraví), který je přiléhavější, obsažnější. Navíc se vyhýbá slovu medicína, které zbytečně dráždí pracovníky ve zdravotnictví.
Kolik lidí se o toto zajímá? Z poslední doby nejsou v jednotlivých zemích k dispozici výzkumy, odhad je, že o CAM se zajímá kolem 40 % obyvatel EU, což znamená 150 - 200 miliónů lidí! Zájem se každým rokem zvyšuje.
Proč CAM?
Snaží se uzdravit celého člověka se všemi jeho aspekty - fyzický, emocionální, mentální i spirituální. Hlavně cestou prevence a odpovědnosti za své zdraví.
Prevence je most mezi stavem zdraví a stavem nemoci.
Lidé se aktivně snaží zlepšit své zdraví. Jsou zodpovědnější za své zdraví a mohou ulevit zátěži státním zdravotnickým zařízením. Zde je potenciál ke snížení potřeby na nákladnou konvenční léčbu.
Je spousta důkazů, že CAM funguje. Stačí je chtít najít. Výzkumy v této oblasti nejsou dostatečně financovány.
Hovoří jazykem bližším pro občany
Regulace CAM v jednotlivých státech nemá jasná pravidla. Vpodstatě ve všech zemích se pohybuje mezi extrémy: smí být praktikována jen a pouze lékaři x kdokoliv může praktikovat cokoliv pokud nezpůsobí nějakou újmu.
Současné tendence: dochází k uznávání homeopatie, akupunktury, osteopatie a chiropraxe v některých zemích západní Evropy (shiatsu v Rakousku) x v dalších zemích se připravuje legislativa k znemožnění praxe nelékaři.
EU ve svých Rezolucích jasně ukázala zájem o CAM a že je třeba se tím zabývat, ale bohužel to ještě nestačila realizovat. Zapsáno je to v Collins report 1997 (Rezoluce Evropského parlamentu) a další doporučení jsou v rezoluci Rady Evropy 1999 a v dokumentu WHO 2002
Co může EU dělat pro CAM?
Začít realizovat (implemenzovat - zavést do praxe) rezoluci Evropského parlamentu 1997
Pozitivně motivovat národní vlády k legislativě CAM s respektem k rozdílným filozofickým a teoretickým základům jednotlivých disciplín CAM nebo NCH.
Jednotlivé disciplíny CAM by neměly být nuceny fungovat pod kontrolou konvenčního medicínského způsobu myšlení.
Zabezpečit efektivní legální práva praktikovat jednotlivé profese, protože přístup občanů k druhu péče o zdraví, který si sami svobodně zvolí, závisí na svobodě praktikování.
Zavést rozpočet pro výzkum v oblasti CAM.
EU má jasnou roli v zajišťování harmonického prostředí pro CAM a ubezpečování se, že všichni občané EU mají právo a možnost výběru při zabezpečování zdraví.
Přesnou prezentaci v power pointu (v angličtině) vám můžeme na požádání zaslat. Na vlastní oči Celé dopoledne jsme z úst jednotlivých vládních představitelů slyšeli, jak je důležitá hlavně prevence a odpovědnost za vlastní zdraví. A jak je výborné, že se uskutečnilo Otevřené fórum. Na odpoledních sekcích, kdy se uváděly jednotlivé příspěvky, problémy, ale i návrhy na řešení a poté se prakticky diskutovalo, bohužel politici chyběli. Takže to vlastně nebylo komu sdělovat a pointa se vytratila……. Můžeme jen doufat, že zdraví někoho z politiků pro zdravotní politiku opravdu zajímá a ve svém volném čase si projde, o čem že vlastně lidé hovořili, co je nejvíc pálí ….……… Závěrečnou řeč pronesl Pavel Telička, který velice litoval, že se nemohl Otevřeného zúčastnit…. .. Nicméně máme českého zástupce minimálně po dobu 6 měsíců v řadách EU starající se o zdravotní politiku, tak to můžeme zkusit nějak využít! I když na mou otázku, zda se Pavel Telička nebo jeho rodina zajímají o CAM zazněla jasná odpověď že ne. Ale kdyby viděl, že to funguje, tak by se rád nechal léčit….
Na Open Health Foru v Bruselu pozorovala, přednášela, naladění vnímala
a pak postřehy zapsala Darja Havelková